Committees

CORPS de Ballet, International
Membership of Standing Committees 2016-2017

Presidents’ Planning Council

Chair: Shani Robison – President
Members: Catherine Horta-Hayden – Past-President, Anjali Austin- President Elect 

Oversees and coordinates all aspects of the organization, committees, and annual conferences.

Awards Committee

Chair: Catherine Horta-Hayden
Members: Shani Robison, Anjali Austin, Rose Flachs

Oversees the nomination, selection, and awarding of the Lifetime Achievement Award and the Service Award. Coordinates all aspects of the Lifetime Achievement Award Banquet.

Scholarship Committee

Chair: Catherine Horta-Hayden
Members: Shani Robison, Anjali Austin

Coordinates the selection and awarding of the Early Bird Award, Conference Presenter Scholarship, and Basil Thompson Memorial Scholarship.

Strategic and Long Range Planning

Chair: Christine Knoblauch-O’Neal
Members: Catherine Horta-Hayden, Nola Nolen, Paula Weber, Elizabeth Gillaspy, David Curwen, Sharon Garber, Judith Chazin-Bennahum

Analyzes past trends in CORPS development, procedures, and organizational actions and makes recommendations to the board for improvements and initiatives.  Identifies corporate, national, or international funding support possibilities for CORPS scholarships, organizational initiatives, and the annual conference.

Bylaws and Constitution

Chair: Paula Weber
Members: Molly Lynch, Cydney Spohn

Fields inquiries about the CORPS bylaws and constitution, ensures the organization’s adherence to the bylaws and constitution, and prepares board and member approved amendments.
Alerts the board of any discrepancies between the bylaws and constitution and maintains the accuracy of the documents.

Archives and History/Conference Proceedings

Co-Chairs: Jessica Zeller, Molly Faulkner
Members: Rose Flachs, Cydney Spohn, Richard Allan Ploch, Melonie Buchanan Murray

Documents the organization’s history through the archival of photographs, videos, letters, press releases, agendas, and minutes.  Coordinates the organization and physical or digital archiving of these documents.

Nominations and Elections

Chair: Cydney Spohn
Members: Lisa Fusillo

Oversees nominations of officers and board members and conducts the elections/voting at annual conferences.

Membership (and Recruitment)

Co-Chairs: Sandra Perez, Lara Little
Members: Tanya Berg

Recruits and retains members; manages membership and retention lists, reaches out to new members and connects them to existing members, creates a yearly newsletter.

Support and Mentoring

Chair: Karen Dearborn
Members: Lisa Fusillo, Tauna Hunter,Joan Buttram, Rita Snyder

Aids CORPS members with support towards retention, tenure, promotion, and professional equivalency (when needed) including external evaluations.

External Relations and Outreach

Chair: Teresa Cooper
Members: Patricia Cohen, General Hambrick, Tom Vicanti, Jeffrey Rockland

Creates links and deepens connections with other dance organizations.

Website and Technology

Co-Chairs: David Curwen, Charles Flachs

Assesses and responds to CORPS technology needs; updates website and social media pages.